Pielęgnacja zamszowych butów

Zamszowe botki na słupku to jeden z must have’ów tego sezonu. Aby przez długi czas cieszyć się ich wspaniałym wyglądem, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Oto cztery kluczowe zasady, o których należy pamiętać.

1. Nie taki diabeł straszny

Utrzymanie butów z zamszu lub eko-zamszu w dobrej kondycji, szczególnie jesienią lub zimą, wydaje się nie lada zadaniem. Jednak okazuje się, że to tylko pozory. Bo nasze zamszaki tak naprawdę wcale nie wymagają większej troski niż buty ze skóry licowej. Co więcej ich struktura sprawia, że są bardziej odpornena uszkodzenia mechaniczne.

2. Odpowiedni sprzęt

Pielęgnacja zamszu wymaga wprawdzie posiadania właściwych narzędzi, nie oznacza to jednak konieczności otwierania zakładu szewskiego. Tak naprawdę wystarczy, że zaopatrzysz się w pięć elementów, a twoje buty będą wyglądały jak nowe, nawet po kilku miesiącach użytkowania. W “zamszowej” apteczce pierwszej pomocy powinny znaleźć się:

  • miękka szczoteczka do zamszu
  • specjalna gumka do zamszu
  • płyn do czyszczenia zamszu na mokro
  • impregnat
  • preparat regenerujący w spray’u.

Ten ostatni pełni podobną rolę do tradycyjnej pasty do butów. Szukając odpowiedniego produktu, zwróć uwagę na to, aby środek nie wpływał na zdolność oddychania obuwia i stosunkowo szybko wysychał. Jeśli dodatkowo uda ci się znaleźć taki, który będzie w stanie poradzić sobie z ewentualnymi plamami lub przebarwieniami, możesz być z siebie dumna.

Pamiętaj jednak, aby przed pokryciem ulubionych butów nowy środkiem, zawsze sprawdzić jak zamsz lub eko-zamsz na niego zareagują. W tym celu warto spryskać środkiem tą część buta, która pozostaje mało widoczna. Jeśli okaże się, kolor butów po wyschnięciu pozostaje bez zmian, z powodzeniem możesz ruszyć do spryskania całości.

3. Zacznij na sucho

Zanim jednak przejdziesz do używania impregnatu czy preparatu regenerującego zamsz, dokładnie oczyść buty z zabrudzeń. Za pomocą specjalnej szczoteczki do zamszu i nabuku (zwróć uwagę, aby miała miękkie włosie) dokładnie usuń kurz. Jeśli zauważysz, że na powierzchni butów nadal pozostają nieusunięte plamy, sięgnij po gumkę (możesz ją nabyć nawet przez internet, a jej ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych).

4. Zakończ na mokro

O ile czyszczenie na sucho można wykonywać nawet codziennie, o tyle używanie płynów do pielęgnacji zamszaków, raczej warto wykonywać raz na jakiś czas.

Niektóre z preparatów wymagają rozcieńczenia z ciepłą wodą, dlatego zanim przystąpisz do pracy dokładnie przeczytaj instrukcję. Następnie rozpocznij nanoszenie środka partiami. Możesz wykorzystać do tego dołączoną do opakowania szczoteczkę lub użyć miękkiej strony gąbeczki do naczyń. Zwróć tylko uwagę na to, by był czysty. Nie przejmuj się, jeśli preparat zacznie się delikatnie pienić. To normalne.

Gdy buty będą umyte, pora na płukanie. Ponieważ zamsz jest wrażliwy na wilgoć, delikatnie spłukuj resztki brudnej piany wykorzystując szczoteczkę lub gąbkę. Na koniec osusz wierzch papierowym ręcznikiem.

Twoje zamszaki będą potrzebowały kilku godzin, aby wyschnąć. Pamiętaj jednak aby pozwolić im dojść do siebie w “pokojowych” warunkach. Stawianie mokrych butów pod rozgrzanym kaloryferem, na pewno przyspieszy proces, ale nie będzie najlepsze dla samych butów. Zamiast oczekiwać ekspresowych rezultatów, lepiej wypchaj środek pogniecionymi gazetami i wymieniaj je za każdym razem, kiedy poczujesz, że wchłoną wilgoć.

Polecane

Podobne artykuły

Botki na jesień 2019 – co wybrać?

Powolnym krokiem zbliża się jesień, a wraz z nią… sezon na botki! Jakie formy i wzory będą królować tej jesieni? Zwierzęce motywy – hit sezonu jesień-zima 2019/20 Jesienią 2019 zwierzęce printy opanują miejskie ulice. Inspiracje rodem z safari (gepard, panterka, zebra, tygrysie pasy i wężowe motywy) zdominowały jesienne kolekcje światowych projektantów mody. Już nie tylko

Czytaj

Nowości w sklepie

Przewiń do góry