Pielęgnacja zamszowych butów

Zamszowe botki na słupku to jeden z must have’ów tego sezonu. Aby przez długi czas cieszyć się ich wspaniałym wyglądem, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Oto cztery kluczowe zasady, o których należy pamiętać.

1. Nie taki diabeł straszny

Utrzymanie butów z zamszu lub eko-zamszu w dobrej kondycji, szczególnie jesienią lub zimą, wydaje się nie lada zadaniem. Jednak okazuje się, że to tylko pozory. Bo nasze zamszaki tak naprawdę wcale nie wymagają większej troski niż buty ze skóry licowej. Co więcej ich struktura sprawia, że są bardziej odpornena uszkodzenia mechaniczne.

2. Odpowiedni sprzęt

Pielęgnacja zamszu wymaga wprawdzie posiadania właściwych narzędzi, nie oznacza to jednak konieczności otwierania zakładu szewskiego. Tak naprawdę wystarczy, że zaopatrzysz się w pięć elementów, a twoje buty będą wyglądały jak nowe, nawet po kilku miesiącach użytkowania. W “zamszowej” apteczce pierwszej pomocy powinny znaleźć się:

  • miękka szczoteczka do zamszu
  • specjalna gumka do zamszu
  • płyn do czyszczenia zamszu na mokro
  • impregnat
  • preparat regenerujący w spray’u.

Ten ostatni pełni podobną rolę do tradycyjnej pasty do butów. Szukając odpowiedniego produktu, zwróć uwagę na to, aby środek nie wpływał na zdolność oddychania obuwia i stosunkowo szybko wysychał. Jeśli dodatkowo uda ci się znaleźć taki, który będzie w stanie poradzić sobie z ewentualnymi plamami lub przebarwieniami, możesz być z siebie dumna.

Pamiętaj jednak, aby przed pokryciem ulubionych butów nowy środkiem, zawsze sprawdzić jak zamsz lub eko-zamsz na niego zareagują. W tym celu warto spryskać środkiem tą część buta, która pozostaje mało widoczna. Jeśli okaże się, kolor butów po wyschnięciu pozostaje bez zmian, z powodzeniem możesz ruszyć do spryskania całości.

3. Zacznij na sucho

Zanim jednak przejdziesz do używania impregnatu czy preparatu regenerującego zamsz, dokładnie oczyść buty z zabrudzeń. Za pomocą specjalnej szczoteczki do zamszu i nabuku (zwróć uwagę, aby miała miękkie włosie) dokładnie usuń kurz. Jeśli zauważysz, że na powierzchni butów nadal pozostają nieusunięte plamy, sięgnij po gumkę (możesz ją nabyć nawet przez internet, a jej ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych).

4. Zakończ na mokro

O ile czyszczenie na sucho można wykonywać nawet codziennie, o tyle używanie płynów do pielęgnacji zamszaków, raczej warto wykonywać raz na jakiś czas.

Niektóre z preparatów wymagają rozcieńczenia z ciepłą wodą, dlatego zanim przystąpisz do pracy dokładnie przeczytaj instrukcję. Następnie rozpocznij nanoszenie środka partiami. Możesz wykorzystać do tego dołączoną do opakowania szczoteczkę lub użyć miękkiej strony gąbeczki do naczyń. Zwróć tylko uwagę na to, by był czysty. Nie przejmuj się, jeśli preparat zacznie się delikatnie pienić. To normalne.

Gdy buty będą umyte, pora na płukanie. Ponieważ zamsz jest wrażliwy na wilgoć, delikatnie spłukuj resztki brudnej piany wykorzystując szczoteczkę lub gąbkę. Na koniec osusz wierzch papierowym ręcznikiem.

Twoje zamszaki będą potrzebowały kilku godzin, aby wyschnąć. Pamiętaj jednak aby pozwolić im dojść do siebie w “pokojowych” warunkach. Stawianie mokrych butów pod rozgrzanym kaloryferem, na pewno przyspieszy proces, ale nie będzie najlepsze dla samych butów. Zamiast oczekiwać ekspresowych rezultatów, lepiej wypchaj środek pogniecionymi gazetami i wymieniaj je za każdym razem, kiedy poczujesz, że wchłoną wilgoć.

Polecane

Podobne artykuły

Jakie buty do czerwonej sukienki?

“Wiem tylko jedno – nic nie działa jak czerwona sukienka” śpiewał Fisz i trudno się z nim nie zgodzić. Ten element stroju stał się już niemal synonimem kobiecości. Co istotne nie tylko zwraca uwagę mężczyzn, ale także sprawia, że nosząca ją osoba jest pewniejsza siebie, co widać w jej ruchach i sposobie poruszania się. Sukienka

Czytaj

Jakie botki do płaszcza jesienią

Z sentymentem wspominasz kolorową modę lat 70-tych? A może jesteś fanką bufiastych kreacji rodem z lat 80-tych? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość. W sezonie jesień/zima 2019 projektanci zafundowali nam powrót do przeszłości, a wśród aktualnych trendów pojawia się wiele odwołań do tamtych dekar. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli zastanawiasz się, jakie botki wybrać do

Czytaj

Nowości w sklepie

Przewiń do góry